O SMYSLU

HISTORIE A MISE

Smysl, z. s. je umělecká produkce založená v roce 2019 Lenkou Svobodovou, Nelou Bůškovou a Terezou Markovou.

Produkuje umělecké akce, zejména autorské, s možností přímé výpovědi formou divadelního textu, poezie, zpěvu či pohybu. Události Smyslem pořádané jsou platformou ke sdílení a veřejnému provozování uměleckých aktivit převážně současných mladých tvůrců. Přispívají tak k setkání několika generací, jejich názorů a směřují k smysluplnému vyznění a kvalitnímu celku.

V prosinci roku 2019 pořádal Smysl večer sarkastické poezie s názvem Pikantní Poetický Punč, jehož cílem bylo dát mladým autorům prostor pro zviditelnění jejich doposud veřejně neuvedených děl. V březnu roku 2020 produkce znovuuvedla autorskou inscenaci Interview o půl třetí, která svým originálním pojetím detabuizuje téma znásilnění, poukazuje na jeho různé formy, a boří tak řadu mýtů o tomto společenském problému. Téhož měsíce Smysl vytvořil výzvu #rouskamasmysl, jejímž cílem bylo šířit myšlenku nošení a šití roušek v období pandemie nemoci Covid-19. Pro divácký úspěch se produkce z Pikantního Poetického Punče rozhodla udělat každoroční akci. Druhý ročník večera poezie, tentokrát na téma sex, vztahy a intimita, se měl konat v prosinci roku 2020. Z důvodu restriktivních opatření byl však přesunut na následující rok.


O ZAKLADATELKÁCH

Lenka Svobodová       /umělecké vedení

Lenka je absolventkou oboru Herectví a moderování na Vyšší odborné škole herecké v Praze. Od roku 2019 působí jako herečka v pražském zájezdovém divadle, mimo to se s ní můžete setkat také jako s režisérkou, lektorkou na talentovém táboře, garderobiérkou nebo rádiovou zprávařkou. V rámci Smyslu pracuje především jako scenáristka, režisérka a herečka. Mezi její unikátní vlastnosti patří schopnost fungovat s minimálním počtem naspaných hodin denně. Navzdory tomu se jí úspěšně daří snižovat počet vypitých kafí pod smrtelnou dávku.


Nela Bůšková            /produkce a PR

Nela je studentkou oboru Arts Management na VŠE v Praze, dále pak absolventkou ročního certifikovaného programu PTS zaměřujícího se na filmovou produkci na pražské FAMU. A právě filmové produkci se převážně věnuje i ve svém profesním životě. Ve Smyslu má na starosti veškeré produkční zázemí od zajišťování prostorů a komunikace s herci a diváky, přes hlídání právních náležitostí a financí, po správu webových stránek, propagaci a PR. Mezi kolegy je známá jako milovnice bílého vína, sarkasmu a excelových tabulek.


Tereza Marková         /dramaturgie

Tereza je absolventkou Divadelní vědy na filozofické fakultě UK. Živí se divadelní produkcí v pražském divadle. Převážně teoretické studium paralelně doplňuje praxí a účinkuje v muzikálech Odpočívej v pokoji, Modrá krev a činohře Interview o půl třetí. Absolvovala roční kurzy hudební teorie na Pražské konzervatoři. Nepravidelně vystupuje s kabaretem Nekonečno. Baví ji psaní o nonverbálním divadle a novém cirkuse, externě přispívá svými články do Tanečních aktualit. Charakterizuje ji ironický a humor a upřímnost.